Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 11.04.2011 13:42:18 

PRÍBEH NÁŠHO BRANKA

 

BRANKO A JEHO SVET...

              Než napíšeme pár riadkov o našom Brankovi chceme povedať:

          Sme štastní, že ho máme a všetci ho veľmi ľúbime!

       Branko sa narodil ako každé iné dieťa. Do prvého roku prekonal trikrát ťažký zápal priedušiek a problémy s dýchacími cestami pretrvávali 3 roky: V  veku troch rokov mu súčasne vybrali krčné aj nosné mandle. 8 dní po operácii začal krvácať z nosa  a úst. Dusil sa a odpadával. Lekári zabránili vykrvácaniu a zachránili ho...  Mysleli sme si,  že to najhoršie je za nami, avšak krátko nato Brankovi diagnostikovali poruchy autistického spektra  a dezintegračnú poruchu. Napriek tomu, že má dnes deväť veľmi málo rozpráva a komunikuje.

        Po prvom absolvovaní delfinoterapie sa jeho stav zlepšil.  Častejšie sa nám zadíva do očí, viac sa zaujíma sa o hudbu, zmenšila sa jeho hyperaktivita. Zostáva prístupnejší  k ľuďom aj k zvieratám.

           Presvedčili sme sa, že terapia je účinná a má zmysel pre nášho syna.

        Po absolvovaní druhej delfinoterapie v auguste 2007,  začal Branko trošku viac komunikovať, používa viac slov, upevnil si hygienické návyky, je prítulnejší k nám aj k okoliu.

          V rokoch  2006, 2007 sme boli na Delfinoterapii na Jalte.

          V septembri 2008 bol Branko na delfinoterapii v Sevastopole. Rozdiel medzi Jaltou a Sevastopoľom je v tom, že v Sevastopole sa venuje jeden delfín jednému dieťaťu. Tým pádom sú finančné náklady  na terapiu výššie. Predstavujú okolo  4800 Eur. V tom je zahrnutá letenka, strava, ubytovanie a delfinoterapia.

         Po absolvovaní sme si všimli, že povedal meno svojej sestry: "Tinka" a viac odpovedá formou: "Áno-Nie".

***********************************************

Mesiac po delfinoterapii 2009....

          Delfinoterapia, ktorá sa konala od 31.8 do 12.9. na Kryme bola z nášho pohľadu  jedna z najúspešnejších. Konkrétne sme zaznamenali niektoré významné  pokroky. Veľmi sme sa potešili jeho novým výrazom, ktoré vznikli ako reakcia na nejakú udalosť. Uvediem zopár príkladov, ktoré som zazamenala  ako mama - zhruba  5-6 týždňov  po absolvovaní delfinoterapie.

       1./ Išla som po Branka sprchovať , voda bola teplejšia, a on mi povedal  ,,Vrelé"

         2./ Bol chorý, hovorím Brankovi: " Pôjdeme k pani doktorke", na to som dostala odpoveď: ,,Dobre".

         3./ Hovorím Brankovi, že má boľavé hrdlo, jeho odpoveď bola:,,Viem ".

          4./ Na prechádzke zbadal psíka ,a Branko povedal: ,,Havo"

          5./ Branko skákal po posteli, upozornila som ho na to, aby to nerobil, a jeho odpoveď bola : ,,Kľud"  :))

            To je len zopár príkladov, veľmi nás to teší, aj keď jeho odpovede sú jednoslovné.  O tieto rodičovské radosti sme sa chceli s Vami podeliť . Boli by sme radi, keby sa jeho slovné zásoba ešte rozšírila.  Rovnako sme postrehli, že aj pri televízii vydrží Branko niekedy aj 10-15 minút.

            Do školy Branko už chodí tretí rok, z toho dva roky tam nepovedal ani slovo. Túto jeseň nám pani učiteľka  oznámila, že počula jeho prvé slovíčka, my sme radi, že sa mu aj v škole rozväzuje jazyk.

            Radi by sme na budúci rok pokračovali aj hipoterapii, avšak táto liečebná metóda je ťiež finančne nákladná.

                                                                                

***********************************************

                                               

 Štvrťrok po Delfinoterpii 2010

Tento rok sa nám podarilo v lete tiež absolvovať delfinoterapiu na Kryme. S radosťou môžeme konštatovať, že to pre nás malo veľký význam.Aj keď to nie je pravidlo Branko dáva po nej 1-2 slovné odpovede na naše otázky.

Teraz by som chcela uviesť  aspoň zopár príkladov jeho odpovedí, ktoré boli k danej situácii.

  Ráno som ho budila do školy a vravím mu:“ Branko, ideme do školy.“ Jeho odpoveď bola:“ Nie!.“- V sobotu som mu povedala, že dodnes do školy nejdeme, Jeho odpoveď bola: „ Díky“. Odpoveď vyplynula z toho, že bol rád, že do školy sa nejde.  Keď ideme von, nezabudne povedať, že ideme „Pá“ To začína byť pravidlo.  Keď chce piť, nie je to síce pravidlo, ale dosť často povie: „Piť !“ Toto sú len niektoré z jeho odpovedí. Keď som bola nakúpiť ráno Branko sa zobudil a Martinka počula od neho Krásnu vetu: „Kde si mama, mama ...?!“ 

Vďaka finančnej  pomoci od Prvej stavebnej sporiteľne sme mohli tento rok absolvovať aj sériu Hipoterapií.  Branka veľmi  bavilo byť v blízkosti koníkov, čo mu trénerka povedala, to aj spravil. Boli to jednoduché cviky, ale ide o to, že Branko trénerkine pokyny počúval a vykonával.Rodičia, ktorí chodia s deťmi na hipoterapiu  si túto skutočnosť všimli a to nás veľmi potešilo. Prinášame aspoň zopár snímkov  z jeho radosti. 

Doteraz, keď bral Branko antibiotiká bola s ním veľmi ťažká spolupráca. Užitie 1 dávky nám trvalo aj 45 minút, vypľúval lieky a možno ¼ dávky som do neho dostala. Naposledy, keď Branko prišiel z delfinoterapie bol chorý  Bral tekuté antibiotiká, do 5 minút mal celú dávku v sebe.  Toto je pre nás veľký pokrok, priam zázrak. Keď píše domáce úlohy baví ho písať. Aj keď na hodnotenie je to krátko-dobé, oproti minulosti je spolupráca s Brankom oveľa lepšia.

                                                                                                                                                                                                                   Dagmar R.

***********************************************

   Naša veľka vďaka patrí všetkým aj drobným darcom, i prispievateľom 2% dane. Osobitne by sme sa chceli veľmi pekne poďakovať Neziskovej Organizácii : Dobrý Anjel“ , ktorí nám finančne prispievali na GFCF diétu pre Branka ( Diéta bez: lepku, kaseínu a cukru ).

Túžime, aby Branko rozrával stále viac a pravidelnejšie, a aby raz vyslovil aj svoje meno.... Dúfame, že sa tak stane po ďalšom absolvovaní delfinoterapie.  

 

         Chceme veriť, že príbeh našej  rodiny Vás nenechal ľahostajnými, s Vašou pomocou sa nám istotne podarí naplniť naše sny a túžby....

rod. Rothová

 

                                                                                                                                                                                                   

 

 

 

TOPlist